Základní scénáře použití webináře

Samozřejmou zásadou při použití webináře by měla vždy být úvaha, zda v daném případě využíváme některé z jeho výhod. Základní otázky, které nám pomohou rozhodnout, jsou:

  • Rozšíříme použitím webináře počet posluchačů?
  • Zlepšíme efekt/dopad našeho sdělení?
  • Zlepšíme komfort/zážitek posluchačů?
  • Zlepšíme komfort a ušetříme čas přednášejícímu?

Mnohdy však odpovídáme spíše intuitivně. Bez vlastní zkušenosti v našich konkrétních podmínkách bývají závěry zkreslené (doporučení: zkuste to úsměv !). U akcí s mezinárodním publikem mohou náklady a časová investice spojená s cestováním převážit výhody osobního setkání. U lokálních seminářů může být motivací použití webináře rozšíření publika o posluchače, kteří by se např. z pracovních důvodů na prezenční akci nedostali (a webinář mohou sledovat vzdáleně nebo ze záznamu). Nicméně rozhodnutí je vždy individuální, často závislé i na dostupnosti technické podpory. V použití webinářů někdy brání nedostatek konkrétních představ, jak je využít. Z našich zkušeností proto uvádíme několik praktických scénářů pro inspiraci.

On-line webinář jako jediný způsob účasti na akci [upravit]

„Klasická“ forma, kdy přednášející sedí u svého počítače, přednáší „do obrazovky“ a účastníci sedí u svých počítačů (tabletů, telefonů). Prakticky jsme využili 2 uspořádání:

  • Klasické uspořádání - jeden nebo více po sobě jdoucích přednášejících prezentují své příspěvky, akce je uvedena moderátorem, následují prezentace a diskuse s publikem. Hodí se i pro velké počty posluchačů (stovky až tisíce). Technické nároky na posluchače jsou minimální (obvykle není nutná žádná instalace, nastavování…). Přednášející se musí dobře seznámit s webinářovým prostředím a vyrovnat se s absencí viditelného publika.
  • Diskusní uspořádání – několik diskutujících komunikuje hlasem a často i obrazem (spuštěné webkamerky). Hodí se např. pro koordinační schůzky projektů, pracovní porady apod. Diskutuje-li 3-5 lidí, obvykle není třeba speciálně moderovat; je-li diskutujících více, řízení diskuse bývá nutné. Také je nezbytné pečlivě připravit všechny technické předpoklady (připojení mikrofonu, webkamery, dostatečně rychlé internetové připojení a dostatečně výkonný počítač – viz dále).

On-line webinář jako doplněk k prezenční akci [upravit]

„Hybridní“ forma, kdy přednášející má své prezenční publikum, stojí na pódiu, před tabulí… a přednáší. Zároveň je jeho komentář, prezentace a často i obraz přenášen on-line. Pro přednášejícího obvykle neznamená velkou (žádnou) změnu, snadno se implementuje. Může být využito hlavně jako služba posluchačům – rozšíření i o ty, kteří by prezenčně účast nezvládli, a o ty, kteří si poslechnou záznam. Webináře Adobe Connect lze poměrně jednoduše použít i k nahrávání klasických přednášek na vysoké škole. Přednášejícím může záznam poskytnout jinak nedostupnou zpětnou vazbu, jak přednáší. V dlouhodobějším výhledu lze záznamy přednášek použít jako zdroj informací i před prezenční přednáškou: studenti jsou pak „více v obraze“ a lépe informace vstřebávají.

Úvod

Technické předpoklady