Metionin-adenosyltransferáza

Metionin-adenosyltransferáza (EC 2.5.1.6, MAT) je enzym katalyzující vznik S-adenosylmetioninu (SAM) z metioninu a ATP. SAM je metylovým donorem prořadu metylačních reakcí v lidském organismu.
U savců existují 3 formy MAT:
  • MAT I a III (tetramer a dimer téže podjednotky resp., základní podjednotka je tedy produktem stejného genu), syntetizovány jsou v játrech
  • MAT II (odlišný gen od MAT I a II), syntéza z menší části v játrech, dále v ledvinách, mozku, varlatech a lymfocytech
Regulace aktivity MAT (zejména I a III) musí být velmi přísná - musí zajistit dostatek SAM pro metylační reakce, ale jeho nadbytek by buňku zbytečně připravoval o energii ve formě ATP.
Aktivita MAT je regulována:
  • redoxním stavem buňky
    • oxidační stres snižuje aktivitu MAT, zejména redoxní stav cysteinových zbytků na různých molekulách (např. oxidovaný glutathion inhibuje MAT, deficit redukovaného glutationu např. u alkoholické jaterní cirhózy vede k inhibici MAT)
    • nitrosylační stres rovněž snižuje aktivitu MAT; zvýšená produkce NO v játrech (např. při sepsi) a expozice donorům NO inhibuje MAT. Naopak inhibice NO syntázy MAT aktivuje.
Význam hereditárního deficitu MAT je zatím nejasný, objevují se zprávy o vazbě na demyelinizační onemocnění (narušená syntéza fosfatidylcholinu). Perorální podávání MAT pacientům s alkoholickou jaterní cirhózou významně zlepšilo jejeich přežívání.
Anglický ekvivalent: methionine adenosyltransferase

» Slovník pojmů