pátek, 17. května 2024, 04.52
Stránky: POSTUDIUM
Kurz: On-line akce PO>STUDIUM (PO>STUDIUM Akce)
Slovník: Slovník pojmů
T

Tyreoidální autoprotilátky

Tyreoidální autoprotilátky významně ovlivňují funkci štítné žlázy. Jsou vylučovány vlastním imunitním systémem organismu jako sekundární odpověď na poškození buněk štítné žlázy. Jsou zvýšené u autoimunitních onemocnění štítné žlázy, jako jsou Gravesova-Basedowova choroba (G-B), lymfocytická tyreoitida (typ Hashimoto a primární myxedém), poporodní tyreoitida a další.

Celá definice

Tyreoidální hormony

Mezi tyreoidální hormony jsou zařazeny jak hormony vylučované štítnou žlázou (trijodtyronin, T3 a tyroxin, T4), tak i hormon přímo regulující jejich syntézu (tyreotropin, TSH). Jejich tvorba je řízena zpětnovazebným systémem hypotalamus-hypofýza-štítná žláza.

Celá definice

Tyreotropin (TSH)

Tyreotropin (TSH) neboli tyreostimulační hormon je jedním z hlavních faktorů v regulaci biosyntézy hormonů štítné žlázy. Je nezbytný pro normální vývoj a růst organismu. Jeho stanovení se využívá pro jako primární test funkce štítné žlázy a pro screening poruch funkce štítné žlázy.

Celá definice

Tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), volný T4 a volný T3

Štítná žláza produkuje prohormon tyroxin (T4), z kterého je dále syntetizován trijodtyronin (T3). Většina hormonů štítné žlázy cirkulujících v krvi je vázána na transportní bílkoviny a tudíž je biologicky inaktivní. Biologickou aktivitu vykazuje jen malá část hormonů (0.1 – 0.3%), která se v krvi vyskytuje ve volné formě (volný T3 (fT3) a volný T4 (fT4). Tyreoidální hormony jsou nezbytné pro růst, vývoj a metabolismus organismu.

Celá definice